MAX5461EXT+T OverviewThe package contains 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 files.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 32 taps to protect against overcurrent.There are 32 positions in pentometer.The terminations are 6.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.The digi devices show 6 pins.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 100kOhm.The MAX5461 family includes pentometer.There are 6 pins on this potentiameter.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Voltage can be delivered at 3/5V.
MAX5461EXT+T FeaturesAvailable in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
6 pins
MAX5461EXT+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5461EXT+T Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | FleaPoT™ |
| Published | 2005 |
| Tolerance | ±25% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Base Part Number | MAX5461 |
| Pin Count | 6 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 24μA |
| Memory Type | Volatile |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 32 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 2.7V |
| Length | 2mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |