CAT5124TBI-50GT3 OverviewA package containing SC-74A, SOT-753 files contains it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 32 taps are provided.The pentometer consists of 32 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 6.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices shows pins 6.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 50kOhm is possible.This object belongs to the CAT5124 family.The potentiameter has a total of 6 pins.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 25μA.This electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 25μA amps.There are Single types of supplies.
CAT5124TBI-50GT3 FeaturesAvailable in SC-74A, SOT-753 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
6 pins
CAT5124TBI-50GT3 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5124TBI-50GT3 Digital Potentiometers applications.
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
| Lifecycle Status | CONSULT SALES OFFICE (Last Updated: 3 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 36.003894mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Composition | Potentiometer |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Base Part Number | CAT5124 |
| Pin Count | 6 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | 2-Wire, Serial |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 25μA |
| Nominal Supply Current | 25μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 25μA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Supply Type | Single |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 32 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Height | 870μm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |