DS1806-050 OverviewThere is a 20-DIP (0.300, 7.62mm) package containing it.The storage of this pentometer begins at Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 6 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.A 64 position is contained in pentometer.20 terminations are designed in digital potentiometer.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.The digi devices displays 20 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Through Hole axis.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 50kOhm.Family DS1806 includes pentometer.20 pins are available on this potentiameter.With this digital variable resistor, you can find Cascade Pin.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.
DS1806-050 FeaturesAvailable in 20-DIP (0.300, 7.62mm) package
6 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1806-050 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1806-050 Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | DS1806 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Serial |
| Number of Circuits | 6 |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |