CAT5136SDI-50GT3 OverviewPackage 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 contains it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).128 taps protect this pentometer against overcurrent.A termination of 6 is intended.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It can supply voltages up to 2.5V~5.5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.Flow can be restricted using 50kOhm.Pentometer belongs to the family CAT5136.6 pins are present on this potentiameter.At 3/5V, it delivers voltage.The maximum supply current can be set to 200μA.
CAT5136SDI-50GT3 FeaturesAvailable in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
6 pins
CAT5136SDI-50GT3 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5136SDI-50GT3 Digital Potentiometers applications.
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Composition | Potentiometer |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Base Part Number | CAT5136 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 200μA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 128 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 85 |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C |
| Height | 1mm |
| Length | 2.2mm |
| Width | 1.35mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |