DS1882Z-050+T&R OverviewThere are 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.Positions 64 make up this pentometer.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 4.5V~7V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 45kOhm.The DS1882 family contains pentometer.There are 16 pins on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Mute, Selectable Address, Zero-Cross Sense can be found.85°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.For reliability, it must operate at -40°C degrees Celsius.Supply currents up to 10μA are supported.
DS1882Z-050+T&R FeaturesAvailable in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
DS1882Z-050+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1882Z-050+T&R Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Mute, Selectable Address, Zero-Cross Sense |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 45kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Composition | Potentiometer |
| Voltage - Supply | 4.5V~7V |
| Base Part Number | DS1882 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 10μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 10μA |
| Taper | Logarithmic |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Number of Taps | 64 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 160 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |