CAT521LI OverviewThe file is contained in 14-DIP (0.300, 7.62mm) packages.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.This termination is designed for 14.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.In order for it to perform, it relies on 3V.The digi devices has 14 pins.The way to mount is Through Hole.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.It is possible to limit the flow with 24kOhm.Analog ICs are available in the following types: ANALOG CIRCUITA maximum supply voltage (Vsup) is reached at 5.5V.There must be a supply voltage greater than 2.7V (Vsup).
CAT521LI FeaturesAvailable in 14-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Analog IC type: ANALOG CIRCUIT
CAT521LI ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CAT521LI Digital Potentiometers applications.
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 14 |
| Resistance | 24kOhm |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 14 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Number of Taps | 256 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 300ppm/°C |
| Height Seated (Max) | 5.33mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |