DS1809Z-010 OverviewThere is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.8 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.For its performance, it uses 5V.The digi devices displays 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 10kOhm.ANALOG CIRCUIT is the additional analog IC type.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 5.5V.Vsup must be greater than 4.5V in order to meet the minimum supply voltage requirement.
DS1809Z-010 FeaturesAvailable in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Analog IC type: ANALOG CIRCUIT
DS1809Z-010 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1809Z-010 Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | Dallastat™ |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Resistance | 10kOhm |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Pushbutton |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 Max |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |