CAT5221WI-50-T1 OverviewThere is a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.A 64 position is contained in pentometer.20 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 2 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.For its performance, it uses 5V.The digi devices displays 20 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.5V~6V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 50kOhm.Family CAT5221 includes pentometer.20 pins are available on this potentiameter.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.3/5V is the voltage it can deliver.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThere is a maximum limdigital potentiometer of 1mA in terms of supply current.
CAT5221WI-50-T1 FeaturesAvailable in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
20 pins
CAT5221WI-50-T1 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5221WI-50-T1 Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Additional Feature | NONVOLATILE MEMORY |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CAT5221 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 1mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 80 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 6V |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C |
| Height | 1.05mm |
| Length | 6.6mm |
| Width | 4.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |