AD5124BRUZ10-RL7 OverviewA package containing TSSOP files contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The pentometer consists of 128 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 20.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.The performance of this product is a result of 2.5V.The digi devices shows pins 20.The potentiameter has a total of 20 pins.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.In a 5.5V supply voltage, potentiometers conduct.There are two additional features of this digital potentiometer: REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENTIn order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 700nA.Transferring data requires 3MHz bandwidth.digipots like this can operate under resistance tolerances of 8%.It is recommended that the operating temperature stay below 125°C degrees Celsius.At a minimum temperature of -40°C, the digital potentiometer will operate.
AD5124BRUZ10-RL7 FeaturesAvailable in TSSOP package
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Operate Resistance Tolerance below 8%
AD5124BRUZ10-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5124BRUZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | TSSOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Number of Positions | 128 |
| Additional Feature | REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENT |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 20 |
| Operating Temperature (Max) | 125°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Operating Supply Current | 700nA |
| Nominal Supply Current | 700nA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Bandwidth | 3 kHz |
| -3db Bandwidth | 3MHz |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 2.75V |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -2.25V |
| Resistance Law | LINEAR/LOGARITHMIC |
| Control Interface | 2-WIRE SERIAL |
| Resistance Tolerance-Max | 8% |
| Length | 6.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |