CC-9C-V226-Z1-B OverviewThe module or board type of the microcontroller is MPU Core.Microprocessor chip is driven by a processor with ARM926EJ-S, NS9360 cores.-40°C~85°C is the default setting for the microcontroller.The MCU electronics's size of flash is 64MB.SO-DIMM-144 is the connector type.MCU chip belongs to the ConnectCore® Series.To ensure that the software runs normally, the RAM size is reduced to 32MB.The MCU chip operates in 155MHz speed.MCU chip can continue to function accurately at 155MHz frequency.Microprocessor has Module package.The maximum operational temperature at this time is 85°C.When operating, microprocessor should be warmer than -40°C.The architecture that micro controller's core adopts is ARM.
CC-9C-V226-Z1-B FeaturesCore processor of ARM926EJ-S, NS9360
Flash size of 64MB
Speed of 155MHz
Core architecture of ARM
CC-9C-V226-Z1-B ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-9C-V226-Z1-B Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Industrial Automation
Industrial Instrumentation
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | ConnectCore® |
| Size / Dimension | 3.59 x 2.06 91.2mmx52.2mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | SO-DIMM-144 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 155MHz |
| Speed | 155MHz |
| RAM Size | 32MB |
| Core Processor | ARM926EJ-S, NS9360 |
| Core Architecture | ARM |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 64MB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |