CC-MX-PE47-MQ OverviewA MPU Core-type board or module is used in this microcontroller.Processors with ARM926EJ-S i.mx287 cores drive it.The microcontroller is set to -40°C~85°C by default, which is the default setting.Flash size on this MCU electronics is 128MB.Microprocessor chip is a type Edge Connector - 52 connector.In the ConnectCard™ series, this is one of the microcontrollers.The RAM size has been reduced to 128MB in order to ensure that the software runs normally.A 454MHz-speed motor drives the MCU chip.Package Module is included.
CC-MX-PE47-MQ FeaturesCore processor of ARM926EJ-S i.mx287
Flash size of 128MB
Speed of 454MHz
CC-MX-PE47-MQ ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-MX-PE47-MQ Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | ConnectCard™ |
| Size / Dimension | 1.38 x 2.01 35mmx51mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | Edge Connector - 52 |
| Speed | 454MHz |
| RAM Size | 128MB |
| Core Processor | ARM926EJ-S i.mx287 |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 128MB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |