CC-9M-QA25-Z1 OverviewMPU Core is the type of module or board that is used in this microcontroller.Microprocessor chip is powered by a processor with a total of ARM920T, SC2443 cores in it.It is default for the microcontroller to set the mode to 0°C~70°C.There is a flash size 32MB on the MCU electronics.In this case, the connector type is Board-to-Board (BTB) Socket - 240.There are two versions of this microcontrollers in the ConnectCore® Series.For as long as microprocessor continues to operate accurately at the 400MHz frequency, microprocessor will continue to function correctly.The package has the Module extension.In the program, there is a structure called ARM.
CC-9M-QA25-Z1 FeaturesCore processor of ARM920T, SC2443
Flash size of 32MB
Core architecture of ARM
CC-9M-QA25-Z1 ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-9M-QA25-Z1 Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
Thermostat
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Series | ConnectCore® |
| Published | 2011 |
| Size / Dimension | 2.36 x 1.73 60mmx44mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | Board-to-Board (BTB) Socket - 240 |
| Frequency | 400MHz |
| Core Processor | ARM920T, SC2443 |
| Core Architecture | ARM |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 32MB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |