OSD3358-512M-IND OverviewModule or board type MPU Core describes the microcontroller.There are ARM® Cortex®-A8, AM3358 cores in the processor.Microcontroller settings default to -40°C~85°C.An 400-BGA connector has a 400-BGA connector type.The MCUs is part of the OSD335x Series of products.This is 512MB in order to guarantee that the software runs normally.1GHz speed is the speed of the MCU chip.This MCUs is powered by a NEON™ SIMD Core Processor.
OSD3358-512M-IND FeaturesCore processor of ARM® Cortex®-A8, AM3358
Speed of 1GHz
OSD3358-512M-IND ApplicationsThere are a lot of Octavo Systems LLC
OSD3358-512M-IND Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | OSD335x |
| Published | 2016 |
| Size / Dimension | 1.06 x 1.06 27.0mmx27.0mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Connector Type | 400-BGA |
| Speed | 1GHz |
| RAM Size | 512MB |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8, AM3358 |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Co-Processor | NEON™ SIMD |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |