CD4504BEG4 OverviewLevel translators is embedded in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package.Level translators is packaged in the way of Tube.The output it is configured with uses Non-Inverted.The translator type of this electrical device is Voltage Level.This electronic part is mounted in the way of Through Hole.The Channel type of this electrical device is Unidirectional.The operating temperature is -55°C~125°C TA.1 circuits are used to achieve its superior flexibility.According to the base part number CD4504, its related parts can be founded.Level translators is a type of FPGA belonging to the 4000B series.The VCCA supply rail is configured from 5V~15V.The VCCB supply rail is configured from 5V~15V.
CD4504BEG4 Features16-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 circuits
4000B series
CD4504BEG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CD4504BEG4 voltage translators & level shifters applications.
Enterprise and communications
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 4000B |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Base Part Number | CD4504 |
| Output Type | Non-Inverted |
| Number of Circuits | 1 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 5V~15V |
| Voltage - VCCB | 5V~15V |
| Channels per Circuit | 6 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |