SN74GTLPH1655DGG OverviewEmbedded in the TSSOP package, it is available for you to use.When it comes to terminating a transmission line, there are 64 terminations.This device is powered by a supply voltage of 3.3V which is applied to it.64 pins are present on this board.There are 16 bits in this electronic part, which means it is designed in such a way.2 terminations are used to end transmission lines by matching their characteristic impedance with the device.In the world of electronics, this electronic device belongs to the family of GTLP.Normal operation requires a supply voltage (Vsup) greater than 3.15V.
SN74GTLPH1655DGG FeaturesTSSOP package
64 pin count
SN74GTLPH1655DGG ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74GTLPH1655DGG voltage translators & level shifters applications.
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
| Package / Case | TSSOP |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.15V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Family | GTLP |
| Logic Function | Transceiver |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Propagation Delay (tpd) | 8 ns |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 6.1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |