CD74HC299M OverviewThe package 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) includes it as part of its contents. The package is packaged in the way that Tube would package it. In order to achieve this superior flexibility, 8-Bit circuits are used. This electrical device has a logic type of Universal Shift Register, which means that it is a logic device. An electronic part such as this one is mounted in the way of the Surface Mount-axis. As far as the operating temperature is concerned, it should be higher than -55°C~125°C. As a result of 7.8mA 7.8mA's high and low output current capability, it offers the maximum amount of design flexibility. A 74HC series FPGA is a type of FPGA that is part of the family of FPGAs. With a voltage supply of 2V~6V, it is able to operate. There is one type of termination that is called the 20 termination, which consists in terminating a transmission line with a device that has an impedance that matches the characteristic impedance of the line itself. As a rule of thumb, the supply voltage should be maintained above 5V to ensure normal operation. There is an electronic part in this product that has been designed with 8 Bits. This one belongs to the HC/UH family of electronic devices, and there are a number of other devices like it that are part of this family. At this point, Vsup reaches its maximum value. It is necessary to have a greater supply voltage (Vsup) than 2V in order to operate correctly. In the configuration, it uses the trigger POSITIVE EDGE to trigger the event. The second characteristic that it has is HOLD MODE; COMMON I/O PINS; TOTEMPOLE SERIAL SHIFT RIGHT & SHIFT LEFT OUTPUTS; GATED OUTPUT CONTROL.
CD74HC299M Features 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
74HC series
CD74HC299M ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CD74HC299M Universal Bus Functions applications.
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74HC |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Additional Feature | HOLD MODE; COMMON I/O PINS; TOTEMPOLE SERIAL SHIFT RIGHT & SHIFT LEFT OUTPUTS; GATED OUTPUT CONTROL |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Circuits | 8-Bit |
| Number of Bits | 8 |
| Family | HC/UH |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 7.8mA 7.8mA |
| Logic Type | Universal Shift Register |
| Output Polarity | TRUE |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277mg |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | COMMON I/O PINS; GATED OUTPUT CONTROL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 4.5V |
| Frequency | 50MHz |
| Base Part Number | 74HC299 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Elements | 1 |
| Power Supplies | 2/6V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Propagation Delay | 300 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 300 ns |
| Logic Function | Shift Register |
| Direction | Bidirectional |
| Max I(ol) | 0.0052 A |
| Schmitt Trigger | No |
| Number of Input Lines | 3 |
| Input Current | 1μA |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |