SN74AUC16501DGVR OverviewAs part of the 56-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package, it is embedded. Cut Tape (CT) is the way it is packaged. A 18-Bit circuit achieves its superior flexibility by using 18-Bit components. This electrical device has a logic type of Universal Bus Transceiver. A Surface Mount-shaped electronic component is mounted here. -40°C~85°C should be higher than the operating temperature. It features maximum design flexibility thanks to its High/Low output current. It belongs to the 74AUC series of FPGAs. 0.8V~2.7V is the supply voltage. The 74AUC16501 family includes it. In 56 terminations, the transmission line is terminated with a device matching its characteristic impedance. It is recommended that the supply voltage be kept above 1.2V for normal operation. There are 56 pins on it. The electronic part was designed using 18 Bits. 2 terminations, on the other hand, are the practice of terminating a transmission line with a device that matches its characteristic impedance. Surface Mount is used to mount this electronic part. 56 pins are used in its design. The device belongs to the AUC family of electronic devices. 2.7V is the maximum supply voltage (Vsup). It is recommended that the supply voltage (Vsup) be greater than 0.8V. Power is provided by 1.2/2.5V power supplies. It is configured with a trigger that uses POSITIVE EDGE. Based on its reliable performance, this device is well suited for TAPE AND REEL.
SN74AUC16501DGVR Features 56-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package
74AUC series
74AUC16501 family
56 pin count
56 pins
1.2/2.5V power supplies
SN74AUC16501DGVR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74AUC16501DGVR Universal Bus Functions applications.
Test and Measurement
Wearable Health and Fitness Devices
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74AUC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 0.8V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | 74AUC16501 |
| Pin Count | 56 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.7V |
| Power Supplies | 1.2/2.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.8V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Load Capacitance | 15pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 18 |
| Family | AUC |
| Logic Function | Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 9mA 9mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Output Polarity | TRUE |
| Max I(ol) | 0.005 A |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 4 ns |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Propagation Delay (tpd) | 3.8 ns |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Translation | N/A |
| Length | 11.3mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |