CD74HC4046AM96E4 OverviewClock generator is packaged in the way of Tape & Reel (TR). Clock PLL is embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible. 16 terminations can be found in frequency generators. The supply voltage of 3V allows for high efficiency. CMOS is designed for clock generator's input. PLL clock is mounted in the way of Surface Mount. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 6V. The supply voltage (Vsup) should be kept above 2V for normal operation. Clock generators should operate with the voltage supply of 2V~6V. The temperature should be set at -55°C~125°C to ensure reliable performance. This electronic component can be classified into Phase Lock Loop (PLL). Clock PLL is equipped with 16 pin count. According to the base part number, its related parts can be founded. Clock generator is designed with 16 pins. This clock generator is a member of 74HC series. It is able to realize high efficiency when operating at a frequency of 38MHz. IC clock generator consists of 1 elements. The maximum supply current (Isup) should not be in excess of 204mA.
CD74HC4046AM96E4 FeaturesAvailable in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 3V
CD74HC4046AM96E4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CD74HC4046AM96E4 Clock Generators applications.
Wireless infrastructure
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74HC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Phase Lock Loop (PLL) |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 38MHz |
| Base Part Number | 74HC4046 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Elements | 1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 2/6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Nominal Supply Current | 8μA |
| Supply Current-Max (Isup) | 204mA |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |