CDC111FN OverviewThere is a case option of 28-LCC (J-Lead) available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. 28 terminations have been recorded. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3V~3.6V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 28 can be found on it. It is operated using the 28 pins. This is a member of the family of CDC111. The gadget belongs to the 111 family of clock buffers. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 3.6V. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation. There is a default setting of output 9. In order to achieve maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V. In addition, it consumes 80mA quiescent current and is unaffected by external factors. It is capable of maintaining excellent accuracy with a frequency of 500MHz.
CDC111FN Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
at 500MHz frequency
CDC111FN ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC111FN Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Max Power Dissipation | 525mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 500MHz |
| Base Part Number | CDC111 |
| Pin Count | 28 |
| Number of Outputs | 9 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 80mA |
| Power Dissipation | 525mW |
| Propagation Delay | 900 ps |
| Quiescent Current | 80mA |
| Turn On Delay Time | 900 ps |
| Family | 111 |
| Input | LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 600 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Height | 4.57mm |
| Length | 11.51mm |
| Width | 11.51mm |
| Thickness | 4.06mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |