NB6L56MNTXG OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 32-VFQFN Exposed Pad. This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 2.5GHz is the maximum value. It has 32 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 2.5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Data is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~3.6V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 32 pins on the clock buffer. There is a value of LVPECL as the output. During operation, 32 pins are used. As a member of the NB6L56 family, it falls under that category. A member of the 6L family, this clock buffer is a digital camera. A electronic part of this series belongs to the ECLinPS MAX™ family. The clock divider consumes 85mA quiescent current, and it is unaffected by external factors.
NB6L56MNTXG Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB6L56MNTXG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB6L56MNTXG Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | ECLinPS MAX™ |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Data |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | NB6L56 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 85mA |
| Propagation Delay | 360 ps |
| Quiescent Current | 85mA |
| Turn On Delay Time | 400 ps |
| Frequency (Max) | 2.5GHz |
| Family | 6L |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.4 ns |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |