CDC2351QDBG4 OverviewThere is a case option of 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. Normal operation is limited to 100MHz. 24 terminations have been recorded. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~125°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3V~3.6V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 24 can be found on it. It is operated using the 24 pins. This is a member of the family of CDC2351. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 3.6V. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation. There is a default setting of output 10. It belongs to the Automotive, AEC-Q100 series of electronic parts. In order to achieve maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V. In addition, it consumes 15mA quiescent current and is unaffected by external factors. This method employs the TR packing method.
CDC2351QDBG4 Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~125°C degrees
CDC2351QDBG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC2351QDBG4 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 172.39345mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Packing Method | TR |
| Max Power Dissipation | 650mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | CDC2351 |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Nominal Supply Current | 7.85mA |
| Power Dissipation | 650mW |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Quiescent Current | 15mA |
| Turn On Delay Time | 12 ns |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Output Characteristics | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 2.5 ns |
| Height | 2mm |
| Length | 8.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |