CDC2509CPWG4 OverviewAs a clock IC, it uses the Tube package. 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains this Clock PLL. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 24 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 3.3V is required. This Clock PLL will be fed by LVTTL as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. It would be possible to supply this clock PLL with 3.6V of power. For safety reasons, this frequency generator's supply voltage should remain above 3V. There are 3V~3.6V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at 0°C~85°C. This is an electronic part that can be classified as a PLL Clock Driver in this case. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. CDC2509 is the base part number for finding related electronic parts. There is a 24 pin that is available on the digital clock generator. The maximum supply voltage that clock generator can handle is 3.3V. 9 signal outputs allow for maximi9ation of output frequency. At 0.2 ns Max, this analog clock generator exhibits low timing skew. At a frequency of 125MHz, the system can achieve high efficiency. A loading capacitance of 30pF is capable of being delivered through it.
CDC2509CPWG4 FeaturesAvailable in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
Load capacitance of 30pF
CDC2509CPWG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC2509CPWG4 Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445mg |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | PLL Clock Driver |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 125MHz |
| Base Part Number | CDC2509 |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 9 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 30pF |
| Nominal Supply Current | 10μA |
| Power Dissipation | 700mW |
| Output Characteristics | SERIES-RESISTOR |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |