P3I623S00BG-08TR OverviewClock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, there is an embedded clock generator. There are a total of 8 terminations in this file. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, Clock is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 50MHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There is a maximum voltage of 3.6V for this clock generator. Keeping the supply voltage for this frequency synthesizer above 3V is recommended for safety reasons. There are 3V~3.6V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 8-bits in si8e. The related electrical components for the base part number P3*623S00 can be found below. A 8 pin is available on the clock PLL. Clock PLL is capable of handling a voltage of 3.3V. It is part of the Timing-Safe™ series of electronic components. The timing skew of this frequency synthesizer is low at 0.25 nsmax. There are 1 pins configured for enabling high true outputs on this clock generator. S-family clock generators are similar.
P3I623S00BG-08TR FeaturesAvailable in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
1 true outputs
P3I623S00BG-08TR ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
P3I623S00BG-08TR Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Timing-Safe™ |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | P3*623S00 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 50MHz |
| Family | S |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| fmax-Min | 50 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| Number of True Outputs | 1 |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |