CDC328AD OverviewA 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is used for packaging. A Tube is used to package it. In it, there are 16 terminations. Supply voltages of 5V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 4.75V~5.25VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There are 16 pins on timeing clock. Operation is performed with 16 pins. It belongs to the family CDC328. A member of the 328 family, this gadget is a timeing clock. By default, the output is set to 6. There is a voltage supply of 5V volts for powering it. It is recommended to keep the supply voltage at 5V to maximize efficiency. In addition, COMBINATIONS OF TRUE AND COMPLEMENTARY OUTPUTS POSSIBLE WITH POLARITY-CONTROL INPUTS can be obtained when using this gadget. There is no external influence on it, as it consumes 40mA quiescent current. The frequency 100MHz allows excellent accuracy to be maintained.
CDC328AD Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 100MHz frequency
CDC328AD ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC328AD Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 155.100241mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Additional Feature | COMBINATIONS OF TRUE AND COMPLEMENTARY OUTPUTS POSSIBLE WITH POLARITY-CONTROL INPUTS |
| Max Power Dissipation | 770mW |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | CDC328 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Power Dissipation | 770mW |
| Output Current | -15mA |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Quiescent Current | 40mA |
| Turn On Delay Time | 5 ns |
| Family | 328 |
| Input | TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| Max I(ol) | 0.048 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |