ICS853310AVLF OverviewThere is a case of 28-LCC (J-Lead) in which it is packaged. Tube is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 2GHz. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 3V~3.8VV. As a result, it produces ECL, LVPECL. The ICS853310 family contains it.
ICS853310AVLF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS853310AVLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS853310AVLF Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3V~3.8V |
| Base Part Number | ICS853310 |
| Output | ECL, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |