CDC337DWG4 OverviewThere is a case option of 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. 20 terminations have been recorded. With a supply voltage of 5V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 4.75V~5.25V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 20 can be found on it. As a result, the output is CMOS. It is operated using the 20 pins. This is a member of the family of CDC337. The gadget belongs to the 337 family of clock buffers. There is a default setting of output 8. There is a 5V volt supply attached to it. In order to achieve maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 5V. In addition, it consumes 85mA quiescent current and is unaffected by external factors. It is capable of maintaining excellent accuracy with a frequency of 80MHz.
CDC337DWG4 Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 80MHz frequency
CDC337DWG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC337DWG4 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | CDC337 |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Nominal Supply Current | 85mA |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Quiescent Current | 85mA |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Family | 337 |
| Logic Function | Translator |
| Input | TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Max I(ol) | 0.032 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.9 ns |
| High Level Output Current | -48mA |
| Low Level Output Current | 48mA |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.9 ns |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |