PI6C4911506-06LIE OverviewThe clock divider is packaged in a 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The package is in the form of a Tube. As a rule, the maximum value for normal operation is 1.5GHz. It contains 24 terminations. The supply voltage of 2.5V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.375V~3.465VV. It is located in the way of Surface Mount. The output is LVPECL. 6C is a family of electronic gadgets. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 2.375V to ensure normal operation. You can also get ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY when you use this gadget.
PI6C4911506-06LIE Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C4911506-06LIE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C4911506-06LIE Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Output | LVPECL |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Family | 6C |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:6 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.055 ns |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |