CDC339DBR OverviewIt is available in the case 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tape & Reel (TR). There is a maximum value of 80MHz for normal operation. There are 20 terminations in it. Using a supply voltage of 5V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 4.75V~5.25V volts. It has a number of pins of 20. It is part of the CDC family of electronic buffer ICs. It's set to 5.25V for the maximum supply voltage (Vsup). To ensure normal operation of the cut smart buffer, the supply voltage (Vsup) should always be kept above 4.75V. It is possible to get 8 true outputs.
CDC339DBR Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
CDC339DBR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CDC339DBR Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Contact Plating | Tin |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Pbfree Code | yes |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 20 |
| Part Status | Active |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Number of Terminations | 8 |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | AD8099 |
| Pin Count | 20 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 10V |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Operating Supply Current | 16mA |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Nominal Supply Current | 15mA |
| Quiescent Current | 16mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Slew Rate | 1350V/μs |
| Frequency (Max) | 80MHz |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Family | CDC |
| Common Mode Rejection Ratio | 105 dB |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Input Bias | 6μA |
| Input | TTL |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5V~12V ±2.5V~6V |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Output Current per Channel | 178mA |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500μV |
| Propagation Delay (tpd) | 9 ns |
| Bandwidth | 550MHz |
| fmax-Min | 80 MHz |
| Gain Bandwidth Product | 3 GHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.9 ns |
| Unity Gain BW-Nom | 3800000 kHz |
| Number of True Outputs | 8 |
| Voltage Gain | 81dB |
| Length | 7.2mm |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Low-Offset | YES |
| Width | 5.3mm |
| Frequency Compensation | YES |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supply Voltage Limit-Max | 6.3V |
| Voltage - Input Offset | 100μV |
| Settling Time | 18 ns |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| -3db Bandwidth | 510MHz |
| Programmable Power | NO |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Input Capacitance | 1.8pF |
| Input Voltage Noise Density | 0.95nV/sqrt Hz |
| Height | 1.65mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |