CY29942AXCT OverviewA 32-LQFP case is used for packaging. A Tape & Reel (TR) is used to package it. Under normal circumstances, 200MHz is the maximum value. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature 0°C~70°C is recommended for reliable performance. With a 2.375V~3.465VV power source, it should work. There is LVCMOS, LVTTL output from clock driver.
CY29942AXCT FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY29942AXCT ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CY29942AXCT Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:18 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |