CDC339DW OverviewThe clock divider is packaged in a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. The package is in the form of a Tube. It contains 20 terminations. The supply voltage of 5V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 4.75V~5.25VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 20. It is operated by using 20 pins. This is a member of the CDC339 family. CDC is a family of electronic gadgets. By default, output 8 is set. Power is provided by a 5V volt source. A voltage of 5V is recommended for maximum efficiency. A quiescent current of 85mA is consumed, and its external influences are unaffected. As long as the frequency is 80MHz, it maintains excellent accuracy.
CDC339DW Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 80MHz frequency
CDC339DW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC339DW Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Max Power Dissipation | 1.6W |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | CDC339 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 85mA |
| Power Dissipation | 1.6W |
| Propagation Delay | 9 ns |
| Quiescent Current | 85mA |
| Turn On Delay Time | 9 ns |
| Family | CDC |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Duty Cycle | 60 % |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |