MC100EL11DR2G Overview8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tape & Reel (TR), the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 1.5GHz. A total of 8 terminations have been found in it. The supply voltage of 5V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 4.2V~5.7V volts. There is a place for it in the way of Surface Mount. On this board, there is a pin count of 8. Buffer IC is ECL, PECL that is output. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 8 pins. The structure belongs to the MC100EL11 family of structures. This value is set to 5.7V for the maximum available supply voltage (Vsup). By default, the output of the circuit clock is set to 4. In this case, the electronic part belongs to the 100EL series. An input voltage of 4.12V is its maximum.
MC100EL11DR2G Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100EL11DR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100EL11DR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100EL |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100EL11 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 340 ps |
| Turn On Delay Time | 385 ps |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Max Input Voltage | 4.12V |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.37 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |