CDC341DWG4 OverviewIt is available in the case 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tube. There are 20 terminations in it. Using a supply voltage of 5V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to 0°C~70°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 4.75V~5.25V volts. It's in the way of Surface Mount. It has a number of pins of 20. The 20 pins are utilized for operation. There is a family of objects known as the CDC341. It is part of the 341 family of electronic buffer ICs. As a default, it is set to output 8 by default. Power for the clock buffer comes from a 5V volt supply. The supply voltage should be kept at 5V in order to obtain maximum efficiency. The clock divider consumes 24mA quiescent current and does not react to external factors. As long as the frequency of the clock switch is set to 80MHz, excellent accuracy can be achieved.
CDC341DWG4 Features20 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
at 80MHz frequency
CDC341DWG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC341DWG4 Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Max Power Dissipation | 1.6W |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | CDC341 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Nominal Supply Current | 24mA |
| Power Dissipation | 1.6W |
| Propagation Delay | 4.9 ns |
| Quiescent Current | 24mA |
| Turn On Delay Time | 4.9 ns |
| Family | 341 |
| Input | TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 33mA |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.6 ns |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |