GTLP6C816AMTC OverviewIt's a electronic part of the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. It's packaged in the form of a Tube. The maximum value for normal operation is 175MHz. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 3.15V~3.45VV. It is placed in the way of Surface Mount. Its output is GTLP, LVTTL. For operation, 24 pins are used. It is a member of the 74GTLP6C816 family. It is set to output 8 by default. For maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V.
GTLP6C816AMTC FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
GTLP6C816AMTC ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
GTLP6C816AMTC Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Base Part Number | 74GTLP6C816 |
| Output | GTLP, LVTTL |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 2 |
| Propagation Delay | 3.6 ns |
| Turn On Delay Time | 5.7 ns |
| Frequency (Max) | 175MHz |
| Input | GTLP, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2, 1:6 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.15V |
| Propagation Delay (tpd) | 5.7 ns |
| fmax-Min | 175 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.7 ns |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |