CDC351DW OverviewA 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case is used for packaging. A Tube is used to package it. In it, there are 24 terminations. Supply voltages of 3.3V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature 0°C~70°C is recommended for reliable performance. With a 3V~3.6VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There are 24 pins on timeing clock. There is LVTTL, TRI-State output from clock driver. Operation is performed with 24 pins. It belongs to the family CDC351. A member of the 351 family, this gadget is a timeing clock. In this case, Vsup will be set to 3.6V (decimal). In order for the supply voltage (Vsup) to stay above 3V, it should be kept as high as possible. By default, the output is set to 10. It is recommended to keep the supply voltage at 3.3V to maximize efficiency. There is no external influence on it, as it consumes 25mA quiescent current. The frequency 100MHz allows excellent accuracy to be maintained.
CDC351DW Features24 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
at 100MHz frequency
CDC351DW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC351DW Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | CDC351 |
| Output | LVTTL, TRI-State |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Nominal Supply Current | 300μA |
| Power Dissipation | 1.7W |
| Output Current | -32A |
| Propagation Delay | 6.4 ns |
| Quiescent Current | 25mA |
| Turn On Delay Time | 6.4 ns |
| Family | 351 |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Max I(ol) | 0.032 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 4.2 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.8 ns |
| Height | 2.65mm |
| Length | 15.4mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |