NB7L585RMNR4G OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 32-VFQFN Exposed Pad. This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 7GHz is the maximum value. It has 32 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 2.5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Data is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~3.6V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 32 pins on the clock buffer. There is a value of RSECL as the output. During operation, 32 pins are used. As a member of the NB7L585R family, it falls under that category. A member of the 7L family, this clock buffer is a digital camera. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. As a default, it is set to output 6. The timeing clock is powered by a power supply of 2.5/3.3V volts. A electronic part of this series belongs to the GigaComm™ family. By utilizing this gadget, one can also obtain ALSO OPERATES AT 3.3 V. The clock divider consumes 225mA quiescent current, and it is unaffected by external factors.
NB7L585RMNR4G Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB7L585RMNR4G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB7L585RMNR4G Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | GigaComm™ |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Data |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3 V |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | NB7L585R |
| Output | RSECL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 6 |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 225 ps |
| Quiescent Current | 225mA |
| Frequency (Max) | 7GHz |
| Family | 7L |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.3 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Duty Cycle | 55 % |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |