CDC421212RGER OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. The 24-VFQFN Exposed Pad package embeds this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 260 during reflowing. As you can see, it consists of 24 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 3.3V. There is a Clock PLL called LVCMOS, Crystal which is designed to be the input to this clock generator. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 212.5MHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 3V~3.6V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. In this case, we are dealing with a frequency synthesizer that can be used with LVPECL logic levels. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Clock Generator component. Microprocessor-specific clock PLL with 24 bits. The related electronic parts of part number CDC421212 are listed below. There are 24 pins that are available on the clock PLL. RF synthesizers can handle a voltage of 3.3V as the supply voltage. The output frequency can be magnified as high as possible with the assistance of 1 signal outputs.
CDC421212RGER FeaturesAvailable in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
CDC421212RGER ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC421212RGER Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 45.387587mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | CDC421212 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency (Max) | 212.5MHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 35.4167MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |