NB2304AI1HD OverviewThis clock IC is packaged using the Tube method. The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package includes this clock generator. In the reflowing process, this clock generator ic is able to maintain a maximum temperature of 240. In it, there are 8 terminations to be found. This time clock generator should be voltaged at 3.3V. A clock generator's input is called CMOS and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 133.3MHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. Clock generators can take up to 3.6V of power as a maximum supply voltageThis frequency synthesizer requires a supply voltage above 3V to be safe. This clock PLL works with a supply voltage of 3V~3.6V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. A Zero Delay Buffer is a classification for the electronic part in question. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 8-bit output. This part number NB2304A is related to the following electrical components. PF synthesizers is equipped with 8 pins. PLL clock can handle a voltage of 3.3V as its supply voltage. There is a low timing skew at 0.2 nsmax with this RF synthesizer. The clock generator is configured with 4 pins for enabling true outputs.
NB2304AI1HD FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
4 true outputs
NB2304AI1HD ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB2304AI1HD Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Zero Delay Buffer |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | NB2304A |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 133.3MHz |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Number of True Outputs | 4 |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |