CDCE72010RGCT OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 64-VFQFN Exposed Pad package. Under reflowing process, this clock generator ic is able to sustain a maximum temperature of 260. 64 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. LVCMOS, LVDS, LVPECL is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. The maximal supply voltage this clock generator would take is 3.6V. The supply voltage for this frequency synthesizer should be kept above 3V for safety considerations. Clock PLL works with 3V~3.6V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with LVCMOS, LVDS, LVPECL logic levels. This electronic component can be classified as a Clock Synchronizer, Fanout (Distribution), Jitter Cleaner. This clock-generating IC is a 64-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number CDCE72010, its related parts can be found. There is an available 64 pin on the clock generators. RF synthesizers can handle voltages up to 3.3V. Clock PLL is facilitated with 10 signal outputs to magnify output frequency as high as possible. Frequency generator is able to reali1.5GHze high efficiency when operating at a frequency of 1.5GHz. The TR package suits this RF synthesizer ideally. 2 inputs are employed on this electronic frequency generator.
CDCE72010RGCT FeaturesAvailable in the 64-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
CDCE72010RGCT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCE72010RGCT Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 209.304529mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Synchronizer, Fanout (Distribution), Jitter Cleaner |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 1.5GHz |
| Base Part Number | CDCE72010 |
| Output | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 64 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Number of Inputs | 2 |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 3:20 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 3.4 ns |
| Input Current | 20μA |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 1mm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 880μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |