HMC535LP4ETR OverviewThis clock IC is packaged using the Tape & Reel (TR) method. The 24-VFQFN Exposed Pad package includes this clock generator. In it, there are 24 terminations to be found. This time clock generator should be voltaged at 5V. A clock generator's input is called Clock and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 15.4GHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. This clock PLL works with a supply voltage of 4.75V~12.5V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 24-bit output. This part number HMC535 is related to the following electrical components. PF synthesizers is equipped with 24 pins. The frequency generator has a TAPE AND REEL feature to improve the output of clock signals. A supply current exceeding 340mA may cause an element to melt.
HMC535LP4ETR FeaturesAvailable in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 5V
HMC535LP4ETR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC535LP4ETR Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 4.75V~12.5V |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | HMC535 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Frequency | 15400MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Oscillator Type | VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATOR |
| Supply Current-Max | 340mA |
| Output Power | 6dBm |
| Frequency (Max) | 15.4GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Modulation Sensitivity | 590 MHz/V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |