CDCE937PWRG4 OverviewIt is packaged using the Tape & Reel (TR) method since it is a clock IC. Embedded in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 20 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 1.8V. It is designed that the Clock PLL's input should be LVCMOS, Crystal. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 230MHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. As long as you provide 1.7V~1.9V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~85°C. The RF synthesizer is compatible with LVCMOS logic levels. An electrical part such as this one can be classified as a PLL Clock Generator component. In this IC, a 20-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 20 pins that are available on the clock generators. There is a maximum supply voltage of 1.8V that frequency generators can handle. 7 signal outputs maximi7e the output frequency. At 160MHz, frequency synthesizer achieves high efficiency. In this case, we are looking at a frequency generator with 3 elements that is low-jitter. Data input is combined with logic clock function Clock to create this RF synthesizer.
CDCE937PWRG4 FeaturesAvailable in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 1.8V
Operating supply voltage of 1.8V
CDCE937PWRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCE937PWRG4 Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 76.997305mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | PLL Clock Generator |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.9V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 160MHz |
| Base Part Number | CDCE937 |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 7 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 29mA |
| Frequency (Max) | 230MHz |
| Logic Function | Clock |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:7 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 32MHz |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 1.2mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |