CS230002-CZZR OverviewThe Tape & Reel (TR) method is used for packaging clock ICs. As part of the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, this clock generator is embedded. In this clock generator, Clock is used as the input to the clock. For a full understanding of the electronic part's performance, 1 circuits are implemented. An up to 75MHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. Test statistics estimate a temperature of -10°C~70°C, which should be set as the ambient temperature. It has been classified as a Fanout Distribution, Fractional N Synthesizer electronic part, which means that it is a semiconductor. Supply voltage 3.3V is what clock generator can handle.
CS230002-CZZR FeaturesAvailable in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Operating supply voltage of 3.3V
CS230002-CZZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS230002-CZZR Clock Generators applications.
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Fanout Distribution, Fractional N Synthesizer |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 75MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | No/Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |