CDCLVC1102PW OverviewThe clock divider is available in 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. There is a Tube package attached to it. A total of 8 terminations are present. Supply voltages of 2.5V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.3V~3.6V V source. This item is positioned in the way of Surface Mount. There is a pin count of 8 on timeing clock. The 8 pins are used for operation. This object belongs to the CDCLVC1102 family. There is an electronic gadget called CDC in this family. As a default, it outputs 2. A 3.3V volt supply powers it. Despite its low frequency 250MHz, it maintains excellent accuracy.
CDCLVC1102PW Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 250MHz frequency
CDCLVC1102PW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCLVC1102PW Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 250MHz |
| Base Part Number | CDCLVC1102 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 6mA |
| Max Supply Current | 10mA |
| Propagation Delay | 2.6 ns |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Family | CDC |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Height | 1.2mm |
| Length | 3mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |