ADCLK914BCPZ-WP OverviewThe clock divider is packaged in a 16-VFQFN Exposed Pad, CSP case. The package is in the form of a Tray. It contains 16 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Buffer/Driver, Data. When the temperature is set to -40°C~125°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.97V~3.63VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 16. The output is HVDS. It is operated by using 16 pins. This is a member of the ADCLK914 family. By default, output 1 is set. It is part of the SiGe series of electrical components. A voltage of 3.3V is recommended for maximum efficiency. As long as the frequency is 7.5GHz, it maintains excellent accuracy.
ADCLK914BCPZ-WP Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~125°C degrees
at 7.5GHz frequency
ADCLK914BCPZ-WP ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADCLK914BCPZ-WP Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tray |
| Series | SiGe |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer/Driver, Data |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 7.5GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADCLK914 |
| Output | HVDS |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Nominal Supply Current | 55mA |
| Max Supply Current | 73mA |
| Propagation Delay | 202 ps |
| Turn On Delay Time | 202 ps |
| Input | CML, CMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Height | 900μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |