CDCLVD1204RGTR OverviewThe clock divider is packaged in a 16-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 800MHz. It contains 16 terminations. The supply voltage of 2.5V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.375V~2.625VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 16. The output is LVDS. It is operated by using 16 pins. This is a member of the CDCLVD1204 family. CDC is a family of electronic gadgets. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 2.375V to ensure normal operation. By default, output 4 is set. A voltage of 2.5V is recommended for maximum efficiency. As a result, it employs the TR packing method.
CDCLVD1204RGTR Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
CDCLVD1204RGTR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCLVD1204RGTR Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | CDCLVD1204 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Turn On Delay Time | 2.5 ns |
| Frequency (Max) | 800MHz |
| Family | CDC |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| fmax-Min | 800 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Height | 1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |