NB7V33MMNG OverviewA 16-VFQFN Exposed Pad case is used for packaging. A Tube is used to package it. In it, there are 16 terminations. Supply voltages of 1.8V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Divider. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 1.71V~2.625VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There are 16 pins on timeing clock. There is CML output from clock driver. Operation is performed with 16 pins. It belongs to the family NB7V33M. A member of the 7V family, this gadget is a timeing clock. In this case, Vsup will be set to 2.625V (decimal). The GigaComm™ series is the name of this electronic component. In addition, IT ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY can be obtained when using this gadget. There is no external influence on it, as it consumes 115mA quiescent current. The frequency 10GHz allows excellent accuracy to be maintained. It is configured with 1 input.
NB7V33MMNG Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 10GHz frequency
NB7V33MMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB7V33MMNG Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | GigaComm™ |
| Published | 2010 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Divider |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 1.71V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 10GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB7V33M |
| Output | CML |
| Pin Count | 16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Nominal Supply Current | 95mA |
| Propagation Delay | 260 ps |
| Quiescent Current | 115mA |
| Turn On Delay Time | 700 ps |
| Family | 7V |
| Logic Function | Clock |
| Number of Inputs | 1 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Duty Cycle | 55 % |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Height | 1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |