CDCLVD1204RGTT OverviewThere is a case of 16-VFQFN Exposed Pad in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It has 16 terminations. With a voltage of 2.5V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.375V~2.625VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. The pin count is 16. As a result, it produces LVDS. A 16 pin is used for operation. The CDCLVD1204 family contains it. The gadget belongs to the CDC family. By default, it is set to output 4. The supply voltage should be kept at 2.5V for maximum efficiency. It maintains excellent accuracy at a frequency of 800MHz. This method uses the TR packing method.
CDCLVD1204RGTT Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 800MHz frequency
CDCLVD1204RGTT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCLVD1204RGTT Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 24.097095mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 800MHz |
| Base Part Number | CDCLVD1204 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 60mA |
| Nominal Supply Current | 60mA |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Turn On Delay Time | 2.5 ns |
| Family | CDC |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Number of Drivers | 2 |
| Height | 1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |