MC10E211FNR2 OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 28-LCC (J-Lead). This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 700MHz is the maximum value. It has 28 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is assigned to this electronic part. Setting the temperature to 0°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 4.2V~5.7V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 28 pins on the clock buffer. There is a value of ECL, PECL as the output. During operation, 28 pins are used. As a member of the MC10E211 family, it falls under that category. A member of the 10E family, this clock buffer is a digital camera. Vsup is set to 5.7V as the maximum supply voltage. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 4.2V. The timeing clock is powered by a power supply of -5.2V volts. A electronic part of this series belongs to the 10E family. By utilizing this gadget, one can also obtain NECL MODE: VCC = 0 WITH VEE = -4.2V TO -5.7V.
MC10E211FNR2 Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~85°C degrees
MC10E211FNR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10E211FNR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 10E |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0 WITH VEE = -4.2V TO -5.7V |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MC10E211 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Power Supplies | -5.2V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.2V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 700MHz |
| Family | 10E |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 2:6 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.075 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |