CDCLVD2104RHDT OverviewA 28-VFQFN Exposed Pad case is used for packaging. A Tape & Reel (TR) is used to package it. In it, there are 28 terminations. Supply voltages of 2.5V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 2.375V~2.625VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There are 28 pins on timeing clock. There is LVDS output from clock driver. Operation is performed with 28 pins. It belongs to the family CDCLVD2104. A member of the CDC family, this gadget is a timeing clock. By default, the output is set to 8. It is recommended to keep the supply voltage at 2.5V to maximize efficiency. The frequency 800MHz allows excellent accuracy to be maintained. In this case, it uses TR packing.
CDCLVD2104RHDT Features28 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 800MHz frequency
CDCLVD2104RHDT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCLVD2104RHDT Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Frequency | 800MHz |
| Base Part Number | CDCLVD2104 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 28 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 45mA |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Turn On Delay Time | 2.5 ns |
| Family | CDC |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.035 ns |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |