PI6C4911505LIEX OverviewThe clock divider is available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. It is normal to operate with a value of 1.5GHz. A total of 20 terminations are present. Supply voltages of 3.3V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 3.135V~3.465V V source. This item is positioned in the way of Surface Mount. There is an output of LVPECL. The 20 pins are used for operation. This object belongs to the PI6C4911505 family. There is an electronic gadget called 6C in this family. There is 3.465V maximum supply voltage (Vsup). Keeping the supply voltage at 3.3V will ensure maximum efficiency.
PI6C4911505LIEX Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C4911505LIEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C4911505LIEX Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | PI6C4911505 |
| Output | LVPECL |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Family | 6C |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 52 % |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |