CDCLVP2102RGTT OverviewThere is a case of 16-VFQFN Exposed Pad in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It has 16 terminations. With a voltage of 2.5V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.375V~3.6VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. The pin count is 16. As a result, it produces LVPECL. A 16 pin is used for operation. The CDCLVP2102 family contains it. The gadget belongs to the CDC family. There is a 3.6V maximum supply voltage set (Vsup). By default, it is set to output 4. This gadget can also be used to obtain DUMMY VAL. It maintains excellent accuracy at a frequency of 2GHz. This method uses the TR packing method.
CDCLVP2102RGTT Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 2GHz frequency
CDCLVP2102RGTT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCLVP2102RGTT Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Additional Feature | DUMMY VAL |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 2GHz |
| Base Part Number | CDCLVP2102 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | Parallel |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 173mA |
| Propagation Delay | 450 ps |
| Turn On Delay Time | 450 ps |
| Family | CDC |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Input Current | 48mA |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.01 ns |
| Height | 1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |